LUIGI PIRANDELLO
OLASZORSZÁG
Könyv:
A TALICSKA
Ford.: Székács Vera
Mészáros Béla
Felolvassa:
LUIGI PIRANDELLO
Luigi Pirandello olasz drámaíró, író, novellista, az 1934. évi irodalmi Nobel-díj kitüntetettje. Leghíresebb regényei: Mattia Pascal két élete és Az ezerarcú ember. 1910-től főként a színháznak szentelte magát, olyan műveket alkotott, mint Hat szereplő szerzőt keres és IV. Henrik. A novella műfaja egész életében végigkísérte, kimeríthetetlen „ötlettartályként” szolgált számára, számos karakterét ebből álmodta színpadra.
A TALICSKA
Luigi Pirandello A talicska című novelláját 1917-ben publikálta a Novellák egy évre című kötetben. A főhős egy sikeres ügyvéd, aki vonatútja során visszaemlékszik a régi időkre és életének meghatározó pillanataira, az utazás végére azonban ráeszmél, a társadalom által ráaggatott (és elvárt) szerepek távol állnak valódi jellemétől. Kitalál egy titkos rituálét, amelyet minden nap megszállottan ismételget. A Pirandello művészetére oly jellemző keserédes humor ebben a műben is számtalanszor felcsillan.
„Pirandello születésének 150. évfordulója alkalmából felolvassuk A talicska című novellát, melyben a szerző briliánsan írja le az egyéni ösztönök és a mindent bekebelező társadalom közötti egyenlőtlen harcot.“
Gian Luca Borghese, igazgató, Budapesti Olasz Kultúrintézet
ÚJ VÁROSHÁZA
A Fővárosi Közgyűlés ülésterme egyidős Budapesttel, az egyesített fővárossal. A Lipót utcai (ma Váci utcai) épületet Steindl Imre tervezte, az első ülést ebben a helyiségben 1875-ben tartották. A terem két szintes, az alsó szinten gazdag faragású padsorok helyezkednek el, szemben az elnöki emelvény, mögötte impozáns színes üvegablakok. A galéria szintjén a Lotz Károly alkotta freskók láthatók, a Tudomány, a Közszellem és a Művészet, az Ipar, a Jog és a Kereskedelem allegorikus figuráival. Az Újvárosháza díszterme megőrizte funkcióját, ma is a Fővárosi Közgyűlés ünnepi üléseinek helyszíne.
40 fő / WC van, akadálymentesített helyszín