top of page
Portugal_Saramago.jpg

José Saramago

Portugália

Tetőablak

Ford.: Pál Ferenc

Varga Klári

Felolvassa:

Helyszín: Víg Kamaraszínház - művészbejáró

Debrecen, Bajcsy-Zsilinszky u. 1.

Debrecen_Csokonai_Szinhaz (logo).jpg

José Saramago (1922–2010) az egyik legismertebb kortárs portugál prózaíró. 1947-ben megjelent első könyvét számos nagy ívű regény követte. A 80-as, 90-es években született, történelmi tematikájú regényeit később egy jellegzetesen posztmodern, utópikus próza váltja fel. Számtalan díjat kapott, 1998-ban irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki. Összetéveszthetetlen, egyedi regényformájával, sajátos, barokk-posztmodern narrációs technikájával, összetett történelemszemléletével, éles iróniájával a portugál próza egyik legmeghatározóbb alakja.

 

Tetőablak

(Európa Könyvkiadó, 2013)

Az 50-es években íródott, korai regény évtizedekig kéziratban maradt és csak Saramago halála után, 2011-ben adták ki. A Tetőablak még a nagy realista-naturalista regénykánonhoz kötődik, a középpontjában egy lisszaboni bérház és annak lakói állnak. A derék susztert és feleségét leszámítva, a ház hat lakásában élő kis- és középpolgári családok életét a kudarc, a frusztráció, a csalódottság és a bizonytalanság jellemzi. Az egyes karaktereket és az emberi kapcsolatokat a kisstílű játszmák, az irigység és a gyűlölet, valamint az állatias ösztönök és vágyak határozzák meg. Már ebben a korai regényben is felfedezhetők a sajátos Saramago-stílus bizonyos elemei, az íróra jellemző társadalmi érzékenység, a filozofikus reflexiók és a feszült, erotikus töltés.

 

Az idei mágikus Irodalom Éjszakáján a portugál irodalmat egyik legjelentősebb művelője, az 1998-as irodalmi Nobel-díj kitüntetettje, José Saramago prózája képviseli.

João Miguel Henriques, a Camões Intézet Portugál Nyelvi Központ igazgatója

Víg Kamaraszínház - művészbejáró

Az Aranybika megújulását (1915) követően a hotel háta mögötti épületben jött létre a plüssel bélelt páholyokkal rendelkező Vígszínház Mozi. A Vígszínház Mozgóként is ismert mozi az 1910-es évektől a második világháború végéig egyike volt a városban működő négy filmszínháznak.

Jelenleg a Csokonai Színház Víg Kamaraszínházaként működik, és annak meghatározó „fiókintézménye”.

A felolvasás a Víg Kamaraszínház művészbejárója felől közelíthető meg.

 

40 fő, WC van, nem akadálymentes

Vig_kamara_bejarat_3054_net.jpg
FB.png
Insta.png
Youtube.png
jel_terkep.png
bottom of page